Archiwum: Luty 2014

Metafizyka

Metafizyka Metafizyka to też ta dziedzina, która zajmuje sie ludzkimi pytaniami o sens a raczej o byt. Stosunek materii do ducha, wpływ zjawisk fizycznych na psychiczne. Potocznie ”metafizykiem” nazywamy człowieka o marzycielskim usposobieniu, poetyckich skłonnościach, skłonnego do spekulacji myślowych nie mających wiele wspólnego z rzeczywistością. A pisze o tym ponieważ chciałabym aby każdy z nas odnalazł w sobie coś z metafizyka. Pomarzył, pomarzył czasami, napisał jakiś wiersz czy porozmawiał o rzeczach odbiegających od codzienności. Niech każdy z nas wykrzesze z siebie odrobinę metafizyki a zobaczymy jak może to zmienić poglądy, myśli i przekonania. Byt to kwestia którą też często określić, a mianowicie wynika wiele pytań z tego tematu. Czy jest trwały, czy dzieli sie na materie i duszę, czy jest jeden, czy dzieli się na mniejsze, czy jest coś mniejszego od atomu, czy byty dzielą się na trwałe i nietrwałe? te właśnie pytania to pytania nękające metafizyków.. ii… zwykłych ludzi również.

Ludzkie wnętrze jako jego struktura

Ludzkie wnętrze jako jego struktura To również termin, którego jak dotąd nie udało się wyjaśnić, zbadać, opisać. Przekracza nie tylko moje możliwości ale i możliwość każdego człowieka. Wszystko co ludzie piszą to są tylko teorie o ludzkim wnętrzu. Nauka to o tyle jest bezpieczna w stawianiu teorii, że oparta jest na zasadzie ”należy mówić prawdę”. Niestety w tej dziedzinie naukę więc nie może zbyt wiele zdziałać bo wątpię by istniało laboratorium, w którym dałoby się zbadać ludzkie wnętrze (Oczywiście mówię o sferze duchowej) ten temat powoduje wiec konflikt między wiedzą i możliwością posługiwania się nią. Dlatego każdy powinien sam opracować swoją własną strukturę wnętrza ludzkiego. Wnętrze ludzkie jest na tylko skomplikowane w badaniu że różni się u każdego człowieka. Każdy ma inną psychikę a więc i inne wnętrze. Dlatego nie da się zbadać struktury ludzkiego wnętrza bo nie jest to rzecz jednakowa u każdego. Można chyba opracować jakieś, zasady działania, ale to też znikomy proces, wymagający wielu badań, które jak dotąd nie przyniosły szczególnych efektów.

Superweniencja i nieredukowalność

Relacją, która zapewnia nieredukowalność jest relacja superweniencji globalnej, odróżniana od superweniencji lokalnej. Superweniencja lokalna obowiązuje dla indywiduów – indywidua identyczne pod względem własności subwenientnych będą identyczne również pod względem własności superwenientnych. Superweniecja globalna zachodzi, gdy światy nieodróżnialne pod względem własności subwenientnych, są nieodróznialne pod względem własności superwenientnych i światy zgodne pod względem prawd zakładających własności subwenientne są zgodne pod względem prawd zakładających własności superwenientne – obowiązuje dla całych światów, wziętych globalnie jako porównywane jednostki. Połączenie globalnej superweniencji ze słabą kowariancją mogłoby dać relację superweniencji, która nie pociąga za sobą redukcji, jednak superweniencja globalna nie implikuje słabej kowariancji i może zachodzić tam, gdzie nie zachodzi słaba kowariancja. A supereniecja globalna bez słabej kowariancji dopuszcza istnienie w świecie aktualnym duplikatów fizycznych całkowicie odmiennych pod względem mentalnym.

Sport

Sport W przypadku trudnych dni, zbawienny może okazać się również sport. Wysiłek fizyczny odciągnie nasze złe myśli i pozwoli się zrelaksować. W codziennym życiu jesteśmy bardzo zabiegani, przepracowani i przeważnie nigdy nie mamy czasu na tego typu przyjemności. Zapominamy, że na dobrą kondycję psychiczną wpływa również nasza kondycja fizyczna. Nadszedł więc czas, aby udać się na basen, aerobik, wyciągnąć z szafy dres i pobiegać. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby zapisać się na jogę, która zbawiennie wpłynie nie tylko na naszą dusze, ale również i cialo. Siłownia będzie również dobrym rozwiązaniem. Odkurzyć można również rower, który zalega w garażu i wybrać się na długą przejażdżkę. A może nadszedł czas na sporty ekstremalne i całą nasza uwagę powinniśmy zwrócić w tym właśnie kierunku. Kiedy jak nie teraz. Jeżeli jesteśmy jednak zbyt leniwi, zawsze można wybrać się na mecz, który się właśnie rozgrywa, i sprawdzić się w roli zagorzałego kibica. Dla tych, którzy wolą jednak pozostać pozostają jeszcze kanały sportowe w telewizji. Równie dobrze można kibicować z wygodnego fotela. Sedno sprawy tkwi bowiem w tym, aby odciągnąć od siebie złe myśli i zająć się czymś, co sprawi nam przyjemność.

  • Kategorie

  • Portal

    Etyka to patrzenie (relatywistyczne) na pojęcie dobra lub zła polega na przyjęciu, że coś nie jest całościowo dobre lub złe. Może być dobre dla kogoś lub dobre dla czegoś. Już nawet nie chodzi tu o niezgodność sądów w kwestiach moralnych przez różnych ludzi. Ta teoria powszechnie dotyczy, bezpośrednio dobra i zła. Jednak jakbyśmy nie postrzegali etyki będzie ona dla nas zagadką. Każdy z nas bawił się kiedyś w boga osądzając co jest dobre a co złe. Jest to kluczem do stanowienia moralności. Wykonanie kopii zapasowej Twojej strony

  • Archiwum

  • Molarność jak wszystkie zjawiska społeczne się zmienia. Według jednak teorii relatywistycznej, nic nie może być złe albo dobre samo w sobie, ale musi być oceniana pod kontem swojego funkcjonowania. W ten sposób powstrzymuje to od ocen nadających wartości obcych praktyk z własnego punktu widzenia. Odrzuca więc ocenie obcej kultury, przez własne wartości. Dlatego można mówić o obiektywizmie w patrzeniu na swoją i obcą kulturę i kwestionowanie w niej etyki.