Archiwum kategorii: Etyka

Metafizyka

Metafizyka Metafizyka to też ta dziedzina, która zajmuje sie ludzkimi pytaniami o sens a raczej o byt. Stosunek materii do ducha, wpływ zjawisk fizycznych na psychiczne. Potocznie ”metafizykiem” nazywamy człowieka o marzycielskim usposobieniu, poetyckich skłonnościach, skłonnego do spekulacji myślowych nie mających wiele wspólnego z rzeczywistością. A pisze o tym ponieważ chciałabym aby każdy z nas odnalazł w sobie coś z metafizyka. Pomarzył, pomarzył czasami, napisał jakiś wiersz czy porozmawiał o rzeczach odbiegających od codzienności. Niech każdy z nas wykrzesze z siebie odrobinę metafizyki a zobaczymy jak może to zmienić poglądy, myśli i przekonania. Byt to kwestia którą też często określić, a mianowicie wynika wiele pytań z tego tematu. Czy jest trwały, czy dzieli sie na materie i duszę, czy jest jeden, czy dzieli się na mniejsze, czy jest coś mniejszego od atomu, czy byty dzielą się na trwałe i nietrwałe? te właśnie pytania to pytania nękające metafizyków.. ii… zwykłych ludzi również.

Ludzkie wnętrze jako jego struktura

Ludzkie wnętrze jako jego struktura To również termin, którego jak dotąd nie udało się wyjaśnić, zbadać, opisać. Przekracza nie tylko moje możliwości ale i możliwość każdego człowieka. Wszystko co ludzie piszą to są tylko teorie o ludzkim wnętrzu. Nauka to o tyle jest bezpieczna w stawianiu teorii, że oparta jest na zasadzie ”należy mówić prawdę”. Niestety w tej dziedzinie naukę więc nie może zbyt wiele zdziałać bo wątpię by istniało laboratorium, w którym dałoby się zbadać ludzkie wnętrze (Oczywiście mówię o sferze duchowej) ten temat powoduje wiec konflikt między wiedzą i możliwością posługiwania się nią. Dlatego każdy powinien sam opracować swoją własną strukturę wnętrza ludzkiego. Wnętrze ludzkie jest na tylko skomplikowane w badaniu że różni się u każdego człowieka. Każdy ma inną psychikę a więc i inne wnętrze. Dlatego nie da się zbadać struktury ludzkiego wnętrza bo nie jest to rzecz jednakowa u każdego. Można chyba opracować jakieś, zasady działania, ale to też znikomy proces, wymagający wielu badań, które jak dotąd nie przyniosły szczególnych efektów.

Człowiek i potrzeba spełnienia

Człowiek i potrzeba spełnienia Życie upływa nam na zwykłych czynnościach, które często narzucane nam są przez konieczność zaspokajania potrzeb. Biegamy, załatwiamy sprawy, kupujemy różne rzeczy. Pracujemy i wymagamy pracy od innych. Oczekujemy i spełniamy oczekiwania innych. Nie zastanawiamy się nad sensem tych rzeczy, nad naszym postępowaniem i.. czy to wszystko potrzebne? Częściej postępowanie nasze jest raczej reakcja niż świadoma decyzją czy wynikiem przemyśleń. Jednak przychodzą chwile kiedy zadajemy sobie pytania wykraczające poza pytania z dziedziny zwyczajnego życia. Rodzi się wtedy potrzeba odnalezienia głębszego poczucia całości- życia. Nasz niepokój to pierwszy bodziec naszych poszukiwań. Każdy człowiek prędzej czy później zada sobie jakieś filozoficzne pytanie i poświeć przynajmniej trochę życia na to aby sobie na nie odpowiedzieć. DO część ludzkiej natury, ciekawość, i chęć zrozumienia świata w którym żyjemy. Dobrze, że pytania się w nas rodzą. Niech rodzą się często i stale a życie będzie zagadką ułożoną z tych pytań.

Etyka i pogląd na nią

Etyka i pogląd na nią Subiektywną cechą jest zależność ”czegoś” od ”czegoś”. Jeżeli np wydaje się nam, że z daleka, że budynek jest mały to małość ta jest cechą uzależnioną od odległości w jakiej się znajdujemy. Subiektywne pojmowanie więc dobra i zła polega na tym, ze jeżeli jakiś przedmiot posiada cechę dobra lub zła to posiada ją w zależności od podmiotu. Czyli bez ”podmiotu” przedmiot ten nie był by ani dobry ani zły. W sytuacji opisanej wyżej obserwujący budynek jest ”podmiotem”. Pojmując to- bez podmiotu budynek nie byłby ani duży ani mały – nie byłoby podmiotu oceniającego budynek. Wszystko na świecie raczej zależy od czegoś więc czy właśnie subiektywne patrzenie na etykę nie jest tym właściwym? Bo np czy ktoś jest dobry dla kogoś zależy czy go lubi czy nie.. Czy musi to robić czy nie i z pewnością jest wiele innych ”zależności”. Uważam więc, ze subiektywne spojrzenie na etykę jest właśnie tą teorią, którą należy uznać za prawdziwą. Niestety nie umiem obalić innych dlatego, niech będą i istnieją trzy aż ktoś wymyśli kolejne a następnie i tak ktoś obali je wszystkie.

  • Kategorie

  • Portal

    Etyka to patrzenie (relatywistyczne) na pojęcie dobra lub zła polega na przyjęciu, że coś nie jest całościowo dobre lub złe. Może być dobre dla kogoś lub dobre dla czegoś. Już nawet nie chodzi tu o niezgodność sądów w kwestiach moralnych przez różnych ludzi. Ta teoria powszechnie dotyczy, bezpośrednio dobra i zła. Jednak jakbyśmy nie postrzegali etyki będzie ona dla nas zagadką. Każdy z nas bawił się kiedyś w boga osądzając co jest dobre a co złe. Jest to kluczem do stanowienia moralności. gdzie kupic nasiona marihuany

  • Archiwum

  • Molarność jak wszystkie zjawiska społeczne się zmienia. Według jednak teorii relatywistycznej, nic nie może być złe albo dobre samo w sobie, ale musi być oceniana pod kontem swojego funkcjonowania. W ten sposób powstrzymuje to od ocen nadających wartości obcych praktyk z własnego punktu widzenia. Odrzuca więc ocenie obcej kultury, przez własne wartości. Dlatego można mówić o obiektywizmie w patrzeniu na swoją i obcą kulturę i kwestionowanie w niej etyki.